Бизнесмен от Брезник: Обидно и болно ми е! Хората трябва да се обединим около кризата с водата в града

01.09.2025, 08:29 | Брезник

СПОДЕЛИ:

 Фермата работи на авариен режим и си доставя вода от собствени водоизточници . Общината не ни дава вода – проверка може да направи всеки, който е дошъл на територията на фермата

Николай Гълъбов собственик на кравекомплекс  „Агрива “ намиращ се в град Брезник , производител на сурово мляко с малко производство и на сирене, кашкавал, извара и масло

Той е един от собствениците  и ръководните кадри на фермата от 2009 година, която е една от водещите на балканския полуостров по висока млечност и производство на чисто мляко.

„Проблема  с водата е проблем, с който се срещнахме още преди години. Но с днешна дата аномалиите в природата нараснаха. Преливането на сезоните е факт, а силното засушаване е основен проблем в глобален аспект. Регионите, които страдат от липсата на вода стават все повече и повече.“, коментира пред „Мироглед“ Гълъбов.

По думите му липсата на вода засяга всички – производители и потребители.

„Изразявам своята лична позиция, защото ми е изключително болно и съм обиден от позицията на много съграждани и хора, които са запознати с процеса и дейността в тази ферма. Говоря за хора, които цял живот са живяли  в този регион и са напълно запознати с нея. Масово битува  мълвата в града, че общината и в частност кмета Васил Узунов са продали вода на кравекомплекса “, пояснява Николай Гълъбов

Той заяви, че фермата се намира на най-високата точка в град Брезник  и когато водата е пусната в часовия пояс от режима не може да достигне до нея. Изготвен е и протокол от „ВиК “ Брезник  и фермата е запечатана, а крановете за достъп на вода до нея са затворени.

Гълъбов поясни още, че основния доставчик на вода към днешна дата на „Агрива “ е трактор с 12 кубикова  цистерна, която се движи всеки ден и извършва до 8 курса на денонощие от бившия завод за хладилници, намиращ се в центъра на Брезник  до самата кравеферма във високата част на града, където захранва резервоар изграден в базата на фермата, от който се задоволяват минималните ѝ нужни, за да може тя да съществува.

„В завода има два настоящи кладенци, които са там от самото създаване на завода през 80-те години. Изправени сме пред изключително сериозни проблеми свързани с нашата дейност. Работим на авариен процес и на изчакване да дойде зимата и ситуацията да може да се промени за всички ни.“, коментира Гълъбов.

„Населението от града вижда как ние доставяме водата и се борим с този огромен проблем рамо до рамо с всички останали. Това което се преживява важи за всички – те носят вода и ние я носим, хората нямат вода за пиене и ние нямаме. Процесът е за всички и вместо да се обединим в общи усилия и да търсим реално решение на този проблем, търсим вината в другия, което не е човешко, защото в моя случай засяга 500 животни, които произвеждат хуманна храна за малки деца и възрастни хора. Всяко едно животно се нуждае от 20 л., вода на ден. Кравите изискват огромна хигиена, каквато в момента ни е непосилна да я поддържаме“ обяснява собственика на фирма „Агрива “.

Според Гълъбов е очевидно, че определени опоненти търсят реваншизъм спрямо ръководството на общината. „Ако дойде ново ръководство дали те ще дойдат с водата и с каква вода и за какъв период? Много е лесно да отправяме критики. Категорично заявявам, че фермата по никакъв начин не е облагодетелствана от общината по отношение на водата. Наясно съм, че се търси решение в дългосрочен план по отношение на водната криза в региона. Всички дейности са свързани с процедури, срокове, време и документи, които отнемат време, за да се случат“ поясни Гълъбов и заяви, че необходимата вода на фермата на месец възлиза от 1500 до 2000 куб.м., а Брезник ползва между 4500 и 5000 куб.м за 24 часа.

Той призовава хората да бъдат отзивчиви и толерантни един към друг и проблемите да се разглеждат по-обективно. В кризисни моменти търсенето на политики и лични изгоди не води до нищо добро, смята той.

„Аз не критикувам хората. Те имат право да говорят и да изкажат позициите си, но нека да имаме градивни становища и да живеем в уважение в нашия си град и хората, които ни управляват. Надявам се, че ще започнем да работим в една посока заедно, за да решим проблемите си заедно. Нека не забравяме, че една малка община с население от 4 000 души представлява 4 блока в столицата. Ето защо фокуса е съвсем различен за тези параметри, за които говорим спрямо един сто хиляден град.“, каза в заключение той, като поясни, че всички заедно трябва да бъдат отворени за диалог и решаване на проблемите в общината.

 

 

 

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Напредък по изпълнението на проектите за саниране на блокове в Перник

24.06.2026, 13:16


Доставиха водоноски на три места в Перник

24.06.2026, 13:08


Ученици от Перник направиха робот-кукер, спечелиха второ място на престижно състезание

24.06.2026, 12:47


В петък вечер Перник разказва своята история чрез музика, танц и изкуство!

24.06.2026, 10:24


Технически усложнения налагат удължаване на ремонтите дейности по превключване от стария към новия водопровод на града

24.06.2026, 09:24


Горя шивашки цех в Перник

24.06.2026, 08:17


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Нова версия за трагедията в Угърчин: Не любовен триъгълник, а дрога

25.06.2026, 10:47


Горещите вълни в България ще стават все по-чести

25.06.2026, 10:44


Милионерски наследник заби класна и изкусителна дама

25.06.2026, 10:33


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Расте броят на младите с рак на дебелото черво

25.06.2026, 10:10


Пострадалата жена от катастрофата на "Тракия" е в тежко състояние

25.06.2026, 10:07


Димо Дренчев: Управляващите се страхуват от протести

25.06.2026, 10:01


Депутатите почетоха паметта на загиналите деца на АМ "Тракия"

25.06.2026, 09:58


Земетресение от 6,9 по Рихтер удари и Япония

25.06.2026, 09:57


ДБ призовават Бюджет 2026 да бъде оттеглен и преразгледан

25.06.2026, 09:53


30% скок на винетките от 1 август: Годишната поскъпва от 49,60 евро на 64,50 евро

25.06.2026, 09:47


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Румен Радев ще участва в Конференция на високо равнище в Гданск за възстановяването на Украйна

25.06.2026, 08:30


Наум Шопов и жена му се набутаха в „Трейтърс“

25.06.2026, 08:27


Фолк певицата Магда на косъм от смъртта

25.06.2026, 08:25


Съсипаха шефката на парламента Доцова заради ГАФ с разголена рокля

25.06.2026, 08:21


Арестуваха олимпийска ски легенда за притежание на халюциногенни гъби в САЩ

25.06.2026, 08:16


Науката в търсене на истината: Има ли безопасно количество алкохол

25.06.2026, 08:12


АНКЕТА