Държавата сложи ръка на входа: 80 евро, за да си имаш домоуправител

09.02.2026, 14:50 | Бизнес

СПОДЕЛИ:

Министерството на регионалното развитие си измисли нова касичка - вече ще събира такси за вписване на домоуправителите в нарочен регистър.  Миналата седмица правителството одобри промени в Наредба №14, които дават право на МРРБ да събира пари, за да регистрира т. нар. "вход мениджъри" или "професионални домоуправители". Таксата за вписване е 80 евро. Ще има и такса за вписване на промени за фирмата - по 49 евро за всяка промяна. Освен това се предвижда регистрацията да се подновява на всеки пет години. Което пак ще изисква плащане на такса - като за ново вписване, пише в-к. Сега.

Оказа се обаче, че тези числа са нов, ревизиран вариант на първоначално лансираните от МРРБ такси. В първата версия размерите са били скандално високи: 3500 лева (1610,57 евро) за регистрация на фирмата домоуправител и 700 лв. (357,90 евро) за промяна на данни.  

В момента у нас с такава дейност се занимават повече от 300 фирми. Което означава, че МРРБ се е канело да прибере 1 милион лева от тях само за да ги вкара в регистър.

По закон, когато държавно ведомство въвежда заплащане на административна услуга, то няма право да си калкулира "печалба", а таксата трябва да покрива единствено разходите по извършването на услугата - иначе става квазиданък. Удивително е, че и когато предлага 80 евро, и когато преди това се опитва да прокара 3500 лв. такса,  МВРБ твърди, че стриктно спазва разходопокривния принцип.  

Дирекция „Координация и модернизация на администрацията“ към МС е дала категорично становище, че таксите 3 500 лв. за вписване на професионален управител и 700 лева за вписване на промяна в обстоятелства не са съобразени с Методиката за разходоориентиран размер на таксите.

Според изчисленията на МРРБ едно вписване отнема 8 часа, изисква усилията на 7-8 чиновници и струва 1035 лева. А каква точно е работата на този персонал? Да приеме три документа - подаденото от фирмата домоуправител заявление за вписване, бележка за платена такса и декларация с данни за фирмата. 

Очаква се поне 350 фирми да поискат да бъдат регистрирани като професионални домоуправители, което щяло много да натовари административното звено, натоварено да въвежда данните, и даже можело да се наложи да се назначават още хора, обясняват неизвестните автори на обосновката. 

Към парите за персонал те добавят и харчове  "за материали, външни услуги, дълготрайни активи и др., общо 1065 лв. Трябвало да се купят офис оборудване и компютърна техника. Тъй като досега такъв регистър не е имало, очаква се повишение на разходите за телефонни услуги, а също и на пощенските услуги. Имало и още харчове: представителни, командировки, членски внос, лихви, амортизация, в случай че нормативен акт задължава да се начисляват данъци, и други. А също и  разходи за електронни подписи, закупуване на лиценз за софтуер като Windows, Office, системен софтуер, правна система (нима в МРРБ си нямат такива??!)  Трябвало специално да се наеме външна фирма за поддръжка на регистъра.

 И всичко това е за семпла база данни с около 300-400 позиции. 

Предложената такса от 700 лв. за вписване на промени за фирмата също е неадекватно висока.  Става дума за елементарни корекции -  на ЕИК/ПИК на фирмата, седалище, адрес на управление и адрес на кореспонденция, промяна на управител или на собственик. Това няма как да струва 700 лв. 

В становището на дирекцията "Модернизация на администрацията" в МС се посочват, че с такава тарифа МРРБ може да стресне и откаже част от "професионалните домоуправители, а тези, които оцелеят на пазара, просто ще калкулират таксите в сумите, които събират от своите клиенти - етажните собствености, гражданите. И така, на МРРБ се е наложило драстично да си ревизира надолу разчетите. 

След ревизията таксите са приземени: 80 евро за първоначална регистрация (72 евро при подаване на документите по електронен път),  вписване на промени за фирмата - 49 евро ( 44.10 евро при онлайн заявяване), след изтичане на 5 години - ново вписване, отново срещу 80 (72) евро. 

Паралелно с регистъра на фирмите ще бъде създаден и регистър на домсъветите (там, където съседите са решили да не ползват услуги на вход мениджъри, което е масовият случай). За втория регистър такси поне засега не са предвидени. 

Идеята за регистър на професионалните управители по принцип не е лоша. Гражданите ще знаят кои фирми са легитимни. Отделен въпрос е какво точно (дали изобщо) ще контролира МРРБ след вписването. 

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Мъж от Студена скри дрога на дърво

22.06.2026, 12:32


Перник отново има Ротари клуб след 15 години прекъсване

22.06.2026, 10:25


26 440 евро за Анна Мария и Ванеса от благотворителния турнир „Драгановец Къп“

22.06.2026, 09:00


Половин Перник без вода утре заради превключване от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе

22.06.2026, 08:52


Прокурорският син от Перник продължава с наглите си изцепки и в затвора

22.06.2026, 08:50


Дуо Перфето напълни залата в Двореца на културата

22.06.2026, 07:36


"Кино под звездите" със специална селекция филми в Перник

21.06.2026, 08:53


Край на хартиените фактури за парно в Перник

21.06.2026, 00:06


Препълнена зала в Двореца на културата по повод годишният концерт на Ансамбъл „Граово“

20.06.2026, 12:18


Река Струма в Перник отново замърсена, потече бяла

20.06.2026, 09:03


Ризото с аспержи и лимон

23.06.2026, 15:35


Солени гофрети със сирена

23.06.2026, 15:31


Чеснови пилешки крилца с пармезан

23.06.2026, 15:26


Кабинетът замразява минималната заплата до 2028 г.

23.06.2026, 15:04


Няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения по случая "Баба Алино"

23.06.2026, 15:02


13 станаха веригите с евтини храни с „Кошница с грижа“

23.06.2026, 14:53


Шампионка се самоуби в комплекс "Диана"

23.06.2026, 14:43


42 градуса: Поне 18 жертви на жегата във Франция

23.06.2026, 13:00


Йордан Цонев напуска политиката

23.06.2026, 12:52


Шофьор заспа зад волана и блъсна челно друга кола, има тежко пострадал

23.06.2026, 12:02


Ето кой е младият мъж, бутнат от "Лъвов мост" след спор за пари

23.06.2026, 11:59


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


След две деца от две различни богати наследници, Стайко се появи с нова тръпка

23.06.2026, 09:55


Ето ги порасналите деца на Мая и Крум Савови- Крум-младши и Катрин

23.06.2026, 09:48


Gen Z с неочакван ход заради арестувания Стоян Колев

23.06.2026, 09:41


Купуваш немско масло „Deutsche Markenbutter“, ядеш свинска мас

23.06.2026, 09:38


Новите камери улавят дали сме с колани и говорим ли по телефона

23.06.2026, 09:34


Гей двойка изроди осиновиха и убиха от бой 11-месечно бебе

23.06.2026, 09:31


АНКЕТА