Експерти : Не пийте престояла на слънце вода в колата, опасно е за здравето

03.08.2025, 09:03 | Здраве

СПОДЕЛИ:

През лятото на всеки се случва да намери бутилка с вода, която е престояла няколко дни в колата. Въпросът обаче е: може ли да се пие тази вода и има ли риск за здравето? Отговорът на този въпрос не е толкова прост. Когато пластмасовите бутилки са изложени на светлина, те крият изненади, които не са приятни за здравето ни, предава БГНЕС.

Според „Ню Йорк Таймс“, веднага след като отворим бутилка с вода, в нея попадат микроби — от устата, ръцете или дори от въздуха. Но ако тази вече отворена бутилка бъде оставена в прегрята кола, всички тези микроби намират идеален инкубатор за размножаване — понякога само за няколко часа. Някои микроби, като златистия стафилокок, са известни с това, че причиняват хранителни отравяния, ако се развият в бутилката. Въпреки че изследванията не потвърждават систематично риска от инфекция, е необходима предпазливост.

Еднократните бутилки за вода се произвеждат от PET (полиетилен терефталат). Под въздействието на топлина и ултравиолетови лъчи този пластмасов материал може да отделя химични съединения като феноли (включително BPA) или фталати. Тези вещества нарушават хормоналната функция, а тяхната безопасност е предмет на остри дебати сред учените. Властите считат, че настоящите нива на експозиция са безопасни, но някои експерти ги свързват с хронични заболявания, ако експозицията се повтаря още в детска възраст.

Противно на разпространяваното в интернет, нагретите бутилки не отделят канцерогенни диоксини.

Дори без нагряване, бутилираната вода съдържа миниатюрни фрагменти от пластмаса. Но продължителното излагане на слънце или съхранение в автомобил засилва този феномен, тъй като ултравиолетовите лъчи разграждат пластмасата и увеличават съдържанието на микропластмаси във водата. Макар да е известно, че те се натрупват в нашите органи — черен дроб, бъбреци, мозък — ефектът им върху човешкото здраве все още остава загадка.

Експертите препоръчват да се избягва консумацията на частично изпита бутилка, оставена на топло, независимо от материала, от който е изработена. За да пренасяте водата си в безопасни условия, по-добре е да изберете термос от неръждаема стомана или стъкло. Многократно използваемите пластмаси (като полипропилен) са по-устойчиви на топлина, но с времето също започват да се разграждат.

Да забравим пластмасова бутилка с вода в колата не е нищо необичайно. Но да я изпием след това — не е без риск. Бактерии, химични съединения и микропластмаси са само част от неканените гости в напитката ни. Ако имате съмнения относно свежестта на бутилката, златното правило е просто: по-добре я изхвърлете, отколкото да рискувате. 

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Мъж от Студена скри дрога на дърво

22.06.2026, 12:32


Перник отново има Ротари клуб след 15 години прекъсване

22.06.2026, 10:25


26 440 евро за Анна Мария и Ванеса от благотворителния турнир „Драгановец Къп“

22.06.2026, 09:00


Половин Перник без вода утре заради превключване от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе

22.06.2026, 08:52


Прокурорският син от Перник продължава с наглите си изцепки и в затвора

22.06.2026, 08:50


Дуо Перфето напълни залата в Двореца на културата

22.06.2026, 07:36


"Кино под звездите" със специална селекция филми в Перник

21.06.2026, 08:53


Край на хартиените фактури за парно в Перник

21.06.2026, 00:06


Препълнена зала в Двореца на културата по повод годишният концерт на Ансамбъл „Граово“

20.06.2026, 12:18


Река Струма в Перник отново замърсена, потече бяла

20.06.2026, 09:03


Ризото с аспержи и лимон

23.06.2026, 15:35


Солени гофрети със сирена

23.06.2026, 15:31


Чеснови пилешки крилца с пармезан

23.06.2026, 15:26


Кабинетът замразява минималната заплата до 2028 г.

23.06.2026, 15:04


Няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения по случая "Баба Алино"

23.06.2026, 15:02


13 станаха веригите с евтини храни с „Кошница с грижа“

23.06.2026, 14:53


Шампионка се самоуби в комплекс "Диана"

23.06.2026, 14:43


42 градуса: Поне 18 жертви на жегата във Франция

23.06.2026, 13:00


Йордан Цонев напуска политиката

23.06.2026, 12:52


Шофьор заспа зад волана и блъсна челно друга кола, има тежко пострадал

23.06.2026, 12:02


Ето кой е младият мъж, бутнат от "Лъвов мост" след спор за пари

23.06.2026, 11:59


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


След две деца от две различни богати наследници, Стайко се появи с нова тръпка

23.06.2026, 09:55


Ето ги порасналите деца на Мая и Крум Савови- Крум-младши и Катрин

23.06.2026, 09:48


Gen Z с неочакван ход заради арестувания Стоян Колев

23.06.2026, 09:41


Купуваш немско масло „Deutsche Markenbutter“, ядеш свинска мас

23.06.2026, 09:38


Новите камери улавят дали сме с колани и говорим ли по телефона

23.06.2026, 09:34


Гей двойка изроди осиновиха и убиха от бой 11-месечно бебе

23.06.2026, 09:31


АНКЕТА