Скандално! Изгониха сирак от дом за деца

15.10.2015, 11:50 | България | Общество

СПОДЕЛИ:

18-годишен сирак е изгонен от Дома за деца, лишени от родителска грижа “Пеньо и Мария Велкови” във Велико Търново. Иво Николов е дванайсетокласник и по закон има право да остане в дома до завършване на средното си образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. Комисията от социални работници и директорката на дома обаче решили, че момчето вече няма място в сиропиталището. Пред камерата на БНТ момчето, което мечтае да продължи образованието си в университет след като завърши училище, сподели, че директорката на дома буквално го изгонила без причина и без предупреждение.

Иво Николов е роден в село Долна Липница. Преди пет години загубил и двамата си родители. Оттогава живее в Дома за деца, лишени от родителска грижа във Велико Търново. Тази година започнал с амбицията да завърши с отличие средното си образование, учи в паралелка „Информационни технологии” и участва в състезания по информатика. Мечтае да стане студент и да работи като учител. Мечтите му се изпаряват преди няколко дни, когато директорката на дома го извикала и буквално преобърнала живота му.

„Тъкмо бях приключил с домашните си като ме изгониха. Седнах да си почивам и казаха, че директорката ме вика. Учудих се защо, отидох в офиса и още с влизането тя каза, че решението ми било изтекло. Затова трябва да напусна дома. Накара ме да се подпиша на нещо, без да ми даде възможност да го прочета“, разказва Иво.

Директорката на дома Ганка Григорова признава, че е взела това решение, но обяснява, че така само е изпълнила дословно съдебно решение, според което престоят на детето в институцията приключва до навършване на пълнолетие.

Така момчето се оказва буквално на улицата. Събира малка част от багажа си и напуска дома. На помощ му се притекъл председателят на националното сдружение на сираците Слави Михайлов, който има съдбата на Иво и добре знае какво е да се сблъскаш с безсърдечието на институциите. Категоричен е, че ще обяви гладна стачка, ако до седмица директорката на дома не подаде оставка, тъй като, по думите му, това не е първият сигнал за подобно отношение към децата в този дом.

„Очевидно е, че директорката не може да управлява дома. Затова тя трябва да си подаде оставка или да я уволняват, защото прави гаф след гаф. Какво чакат да се случи, убийство ли трябва да стане, да има изнасилено дете там ли, какво? Аз ще обявя гладна стачка. Нека всеки в знак на солидарност да идва пред общината и да носи камъни и да направим една голяма купчина, както във Варна!“, призова Михайлов.

Историята на Иво бързо обиколи града. Съдбата му трогна и ръководството на едно от великотърновските издателства, които му предложиха дом и работа. Освен че ще може да завърши средното си образование, Иво има подсигурена стая, храна и работа на четири часа в издателството./БЛИЦ

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Мъж от Студена скри дрога на дърво

22.06.2026, 12:32


Перник отново има Ротари клуб след 15 години прекъсване

22.06.2026, 10:25


26 440 евро за Анна Мария и Ванеса от благотворителния турнир „Драгановец Къп“

22.06.2026, 09:00


Половин Перник без вода утре заради превключване от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе

22.06.2026, 08:52


Прокурорският син от Перник продължава с наглите си изцепки и в затвора

22.06.2026, 08:50


Дуо Перфето напълни залата в Двореца на културата

22.06.2026, 07:36


"Кино под звездите" със специална селекция филми в Перник

21.06.2026, 08:53


Край на хартиените фактури за парно в Перник

21.06.2026, 00:06


Препълнена зала в Двореца на културата по повод годишният концерт на Ансамбъл „Граово“

20.06.2026, 12:18


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Ризото с аспержи и лимон

23.06.2026, 15:35


Солени гофрети със сирена

23.06.2026, 15:31


Чеснови пилешки крилца с пармезан

23.06.2026, 15:26


Кабинетът замразява минималната заплата до 2028 г.

23.06.2026, 15:04


Няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения по случая "Баба Алино"

23.06.2026, 15:02


13 станаха веригите с евтини храни с „Кошница с грижа“

23.06.2026, 14:53


Шампионка се самоуби в комплекс "Диана"

23.06.2026, 14:43


42 градуса: Поне 18 жертви на жегата във Франция

23.06.2026, 13:00


Йордан Цонев напуска политиката

23.06.2026, 12:52


Шофьор заспа зад волана и блъсна челно друга кола, има тежко пострадал

23.06.2026, 12:02


Ето кой е младият мъж, бутнат от "Лъвов мост" след спор за пари

23.06.2026, 11:59


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


След две деца от две различни богати наследници, Стайко се появи с нова тръпка

23.06.2026, 09:55


Ето ги порасналите деца на Мая и Крум Савови- Крум-младши и Катрин

23.06.2026, 09:48


Gen Z с неочакван ход заради арестувания Стоян Колев

23.06.2026, 09:41


Купуваш немско масло „Deutsche Markenbutter“, ядеш свинска мас

23.06.2026, 09:38


Новите камери улавят дали сме с колани и говорим ли по телефона

23.06.2026, 09:34


АНКЕТА