Трите мобилни оператора лапат 400 милиона, за да има интернет по селата

10.06.2025, 13:51 | Бизнес

СПОДЕЛИ:

Трите мобилни оператора – А1, Виваком и Йетел, ще получат близо 400 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост, за да не останат без телевизия и интернет около 350 000 българи, както и да се преодолее "цифровото разделение" между града и селото.

Всеки един от мобилните оператори ще подпише по два договора за изграждане на цифрови мрежи с държавата на церемония в Министерския съвет в сряда, съобщи правителствената информационна служба.

Дейностите са на обща стойност 433 613 866 лв. без ДДС, от които 390 027 846 лв. без ДДС са от Националния план за възстановяване и устойчивост.

"А1 България" ЕАД печели поръчката за изграждане на цифрова мрежа за Северозападен (50.6 млн. лв.) и Северен централен (70.3 млн. лв.) региони.

За "Виваком България" ЕАД са Югоизточен (65.6 млн. лв.) и Североизточен (55.5 млн. лв.) региони.

"ЦЕТИН България" ЕАД (част от групата на "Йеттел България") печелят поръчката за Югозападен (74.7 млн. лв.) и Южен централен (73 млн.лв.) региони.

Всяка една от трите фирми осигурява и собствено участие при реализацията на цифровата свързаност в регионите.

При отварянето на предложенията транспортното министерство съобщи, че осем кандидати са подали предложения. Не е ясно кои са отпадналите.

Срещу начина на провеждането на процедурата се обяви Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО). Недоволството им беше продиктувано от ограничителните и дискриминационни, според тях, условия в процедурата.

Още през април БАБТО прогнозира, че поръчката е направена за трите мобилни оператора. Това е причината браншовата организация да сезира Европейската комисия и Европейската служба за борба с измамите – ОЛАФ.

Реакциите в социалните мрежи обаче не закъсняха.

"400 млн. от ПВУ за "бедните" мобилни оператори, че фактически да изпълнят задълженията си по лиценциите, които от години трябва (и вероятно частично) са изпълнени. Но що да не прилапат едни 400 млн. да развият малкия си селски бизнес?", 

риторично попита във фейсбук Даниел Божилов.

След изпълнението на проекта трите мобилни оператора имат задължение да осигурят безвъзмездна поддръжка на свързаността за държавната мрежа за следващите 20 години. /Източник: Лупа.бг

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Истински музей от впечатляващи класически автомобили и мотоциклети в Перник

28.06.2026, 01:56


Половин Перник без вода, поради тежка авария на довеждащ водопровод

27.06.2026, 13:49


Прокуратурата проверява мантинелите по "Струма" и "Тракия"

27.06.2026, 09:54


Обществено обсъждане за осигуряване на обществения ред и изискванията към шума в жилищните сгради

27.06.2026, 07:00


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Кампания за превенция на зависимостите се състоя в Радомир

28.06.2026, 02:08


Истински музей от впечатляващи класически автомобили и мотоциклети в Перник

28.06.2026, 01:56


Гамени пребиха двама братя с колове и лопати

28.06.2026, 01:52


ТОЛ камерите заснели шофьора на тира - убиец с телефон в едната ръка и чаша в другата

28.06.2026, 01:48


5 евро за тоалетна - ето къде нуждата е най-скъпа у нас

28.06.2026, 01:47


Бури отмениха полети от и до двете най-големи летища в Лондон

28.06.2026, 01:45


Половин Перник без вода, поради тежка авария на довеждащ водопровод

27.06.2026, 13:49


Откриха 25-ото юбилейно издание на Националния детски фолклорен фестивал „Слънце иде...“

27.06.2026, 10:57


Владислав Горанов : Няма да подкрепим издигането на Гюров за президент

27.06.2026, 10:48


Изтъкнат спортист бе удостоен със званието „Почетен гражданин на град Брезник “

27.06.2026, 10:36


Държавата поема издръжката на студенти по 102 специалности, ако сключат договор с работодател

27.06.2026, 10:14


Виолета Комитова: 10 милиона евро на ден отиват за косене на тревички по пътищата

27.06.2026, 10:09


Череши на корем срещу символично заплащане предлагат в Кюстендил

27.06.2026, 10:05


Туристи замениха ресторантите по морето с дюнери и пица на крак

27.06.2026, 10:02


Прокуратурата проверява мантинелите по "Струма" и "Тракия"

27.06.2026, 09:54


Близначката Алекс стана майка за първи път

27.06.2026, 07:31


Магдалена Милтенова: Вдигането на винетките няма да реши кризата с пътищата

27.06.2026, 07:28


След три деца дойде и годежът: Даяна Ханджиева каза „Да“ на плажа

27.06.2026, 07:27


Мистериозният мъж до Алекс Сърчаджиева не е случаен

27.06.2026, 07:23


Над 60% от смъртните случаи у нас са заради сърдечни болести

27.06.2026, 07:19


АНКЕТА