Гришо изля душата си преди олимпиадата! Готов ли е да стане баща

05.08.2016, 08:25 | Спорт

СПОДЕЛИ:

Григор Димитров изля душата си пред немското списание "InterviewMagazinе" преди старта на игрите в Рио. 

- На "Аустрелиън Оупън" изигра страхотен мач срещу Роджър Федерер. Беше смятан за един от състезателите от следващото поколение, които ще покорят световния тенис. Как един извънредно талантлив младок пробива в топ 5?

 - За да бъда честен, все още не искам да мисля по този начин, защото смятам, че още не съм достигнал нивото на представяне, което искам. Бях номер 8 в света преди две години и мислех, че нещата ще станат още по-добри. Спънах се няколко пъти и определено имах няколко тежки турнира. Винаги научавам много от мачовете си срещу Роджър. Осъзнавам, че мога да се подобря в някои конкретни ситуации на корта. Това е важно за мен в момента. В днешни дни всичко е много интензивно и конкуренцията е голяма. Мнозина от новото поколение играят невероятен тенис.

- Каза, че научаваш много от Роджър. Така ли е с всички топ тенисисти?

- Зависи от съперника. Играл съм срещу Новак Джокович няколко пъти, а с Анди Мъри вероятно най-често. Но от Роджър научавам най-много. Още не съм го побеждавал. Останалите също са невероятни.

- Продължаваш ли да гледаш мачовете от турнир, от който си отпаднал? Или сменяш канала, когато се прибереш?

- Добре е да се гледат срещите, защото виждаш как реагират тенисистите в конкретни ситуации. Особено в големите мачове. Това са моментите, в които разчиташ изцяло на себе си, а не на своя треньор.

- Мислил ли си някога: "Дявол да го вземе, Новак е много добър!"?

- Разбира се, но същевременно това е окуражаващо, защото и ти си човек, който играе тенис и може един ден да си на същото място. 

Това си казвам най-често - защо не аз?

- Изглежда, че тенисът е различен спорт от това, което беше. Не само заради силата, а защото можеш да прекараш на корта дълги години. Сякаш всички са в пика на кариерата си в началото на 30-те си години, а не в началото на 20-те.

- Така е. Тенисът се промени доста напоследък. Състезателите от топ 100 могат да победят всеки. Често чуваме: "Той е на 25 или 26 и все още няма турнир от Големия шлем". Но всичко по реда си. Силно вярвам в това, че ще спечеля. Приемаш фактите и продължаваш да тренираш, особено във времената, в които играем днес. Много от финалите бяха между Роджър и Новак, а Анди има три титли от Шлема. Това е достатъчно показателно.

- Хубаво е да се гледа как се представяш, защото в играта ти има ритъм. Има ли връзка между начина, по който се движиш, и музиката и танците?

- Много креативен човек съм по принцип. Обичам да създавам разни неща в свободното си време. Ако разкажа за всичко, вероятно ще ме питате: "Наистина ли се занимаваш с тенис?"

- Разкажи за някои от тях.

- Рисувам, занимавам се с дизайн на дрехи. Това съм аз. Трудно е, когато някой идва и ти казва: "Това те определя!" Обичам тениса, но дори да стана най-великия за всички времена, не искам само този спорт да ме определя. Искам да съм запомнен като това, което съм. Аз съм много повече от тениса. Да, това е мечтата ми, любовта ми и нещото, в което искам да съм най-добър.

- Смяташ ли, че повечето играчи могат да кажат, че обичат тенис? Ти стана професионалист на 16. Направил си важно решение на крехка възраст, както и повечето от колегите ти. Тежко решение за някой, който е само момче.

- При мен е по-различно, защото баща ми бе мой треньор. Ако някой ме пита какво щях да съм, ако не бях тенисист, не мога да му отговоря. Няма друго нещо, което да ме е впечатлило. На 12 осъзнах, че съм добър и искам да продължа да играя.

- И никога не си чувствал, че животът ти е ограничен от избора ти?

- Не, никога не съм се чувствал ограничен. Правил съм много жертви, но никога не е било проблем, знаел съм какво искам. 

Родителите ми никога не са избирали вместо мен

Само са ме питали дали искам това или не. Всяко решение, което съм направил на толкова ранен етап от живота си, е било само мое. Не съжалявам за това. Що се отнася до тениса, изживяването до сега е невероятно.

- Живеем във времето на социалните мрежи и никой от младата генерация не е тих, а личният живот е на показ. Бил си с някои известни жени и затова си се видял по таблоидите. От другата страна е Кирьос, който получава много внимание заради избухванията си.

- Зависи много от начина, по който си отгледан. Нищо лично към никого. Уважавам го като играч. Социалните мрежи са навсякъде. Опитвам се да запазя линия си живот възможно най-много. Но сме в публичното пространство непрекъснато. Дори когато загряваме, има камери. Това е лудост.

- Излезе клип с теб и Роджър Федерер, на който гледате мача на Шарапова на "Аустрелиън Оупън" и никой от вас не осъзна, че е сниман.

- Непрекъснато си в публичното пространство, от това идва цялото напрежение. Нещата обаче са такива, каквито са. Приел съм го, защото знам откъде идвам и какво съм правил. Изчистил съм много неща в главата си. Някои харесваш, а други - не толкова, но трябва да ги приемеш.

- Анди, Новак и Роджър имат деца и са много отдадени на семействата си, това се оказва стожер за здравомислещите в спорта.

- Искам да живея живота си по най-добрия начин и да се наслаждавам на моментите извън корта, защото трябва да има баланс. Това е много важно. Новак и Анди станаха татковци много рано

Това помага за баланса. Всеки си има различно мнение, не знам. Ако реша да стана баща след 1-2 години, няма да се обезкуража. Просто си мисля на глас. Добре е да пуснеш корени, имайки предвид колко много пътуваме.

- Как издържаш на пътуванията? Има ли нещо, което правиш, за да превърнеш хотелите в свое собствено място?

- Започвам да намирам мястото си във всеки град.  То сякаш е навън. В хотела винаги питам може ли такова одеяло и възглавница да ми дадете. Или малко свещи. Но всичко е наред и си казвам: "Григор, успокой се малко, човече."

- Скоро май ще искаш някой да те носи до хотела.

- Да. (смее се) На 25 съм и още не съм се установил някъде. С всяка изминала година ми се искам да мога да си кажа: "Това място е моето, това е у дома." Това помага психически да се презаредиш. Спреш ли да се наслаждаваш на пътуванията, това влияе на играта ти.

- Ти си проектирал ракета за "Уилсън", спомена и за дрехите, работиш с "Найк".

- Участвам много при дизайна на обувките на "Найк", както и в други проекти. Развълнуван съм, когато правя неща като това.

- Какви са целите ти за следващия сезон?

- Имам да изиграя няколко турнира и фокусът ми е да се представя най-добре там. Целта ми е да се върна в топ 10, пътят е дълъг. Нуждая се от повече от 1000 точки. Ще отнеме време. Въпрос на процес е. Знам, че в ранните етапи ще играя с тенисисти, които са трудни за побеждаване. Не искам да наслагвам допълнително напрежение върху себе си. Искам да съм здрав.

- Готов ли си за Олимпиадата? Притеснява ли те, че прекъсва летния календар?

- Лесно ми е, защото обожавам Олимпийските игри. Харесва ми идеята, че са на всеки четири години. Винаги съм обичал България и съм бил българин. Затова искам да играя. Трудно е за календара, но все пак това е Олимпиада./ПИК

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Множество найлонови пликове от дишане на лепило зад детска градина в Перник

28.06.2026, 10:25


Истински музей от впечатляващи класически автомобили и мотоциклети в Перник

28.06.2026, 01:56


Половин Перник без вода, поради тежка авария на довеждащ водопровод

27.06.2026, 13:49


Прокуратурата проверява мантинелите по "Струма" и "Тракия"

27.06.2026, 09:54


Обществено обсъждане за осигуряване на обществения ред и изискванията към шума в жилищните сгради

27.06.2026, 07:00


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Ето кои отбори продължават към директните елиминации на Световното по футбол

28.06.2026, 10:58


Борис Дали призна , че е милионер отдавна и че всеки може да стане богат

28.06.2026, 10:55


Множество найлонови пликове от дишане на лепило зад детска градина в Перник

28.06.2026, 10:25


След две деца и Пъдев вече е в отбора на семейните мъже

28.06.2026, 10:08


Година след трагедията в Несебър: Водните атракциони работят по стари правила

28.06.2026, 10:04


Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината

28.06.2026, 07:54


Ивка Бейбе лектор - обясни на кариерен форум колко време губим в тоалетната с телефон в ръка

28.06.2026, 07:51


Диана Димитрова заведе дело срещу Рая Пеева: Бременността не отменя отговорността

28.06.2026, 07:47


Хванаха шофьор на "Тракия" с крупно количество фентанил

28.06.2026, 07:42


20-годишен е с опасност за живота след тежка катастрофа

28.06.2026, 07:40


Важно за родителите: Нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли

28.06.2026, 07:26


Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

28.06.2026, 07:23


Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения

28.06.2026, 07:17


Предупреждавали го да намали, той казвал „нищо няма да стане“: Разкрития за трагедията край Мездра с две жертви

28.06.2026, 07:13


Меси с нов рекорд

28.06.2026, 07:06


Издирват 17-годишно момиче от София

28.06.2026, 07:02


Три дни след труса във Венецуела извадиха живо бебе на 18 дни изпод руините

28.06.2026, 06:59


Жълт код за опасни горещини в 14 области на страната

28.06.2026, 06:55


Община Земен търси сметосъбирач

28.06.2026, 06:18


Кампания за превенция на зависимостите се състоя в Радомир

28.06.2026, 02:08


АНКЕТА